Archive - 2015

    

Ocak 1st

ÖSYS sınav ücreti ödeme işlemi nereden yapılıyor?

Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içerisinde yatırılacaktır.

Unutmayınız!

2017-ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından başvuruları işleme alınmayacaktır.

Sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvuru süresi içinde başvurularını yapmak zorundadır.

Başvuru sırasında, başvuru merkezi görevlisinin bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra size vereceği Aday Başvuru Formu çıktısını dikkatle kontrol ediniz ve imzalayarak görevliye veriniz. Başvuru merkezince onaylanmış bu formu özenle saklayınız.

ÖSYS Başvurumu Nereye Yapacağım?

*Bir ortaöğretim kurumunda örgün eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylar; başvurularını kendi okullarında yapabileceklerdir. Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar ise okul müdürü tarafından ÖSYM’ce belirlenmiş olan başvuru merkezine yönlendirilecek,

*Diğer adaylar (açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar); başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinde yapacaklardır.

b) Başvuru Yapılacak Merkezler ÖSYS başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinde yer almaktadır.

ÖSYS’ye Başvuru Süresi Ne Zaman Başlıyor 2018?

ÖSYS’ ye Başvurular, ilgili kılavuz yayımlandıktan sonra yazılı ve görsel medya aracılığı ile duyurulan başvuru tarihleri arasında yapılmakta olup, 2018-YGS başvuruları,Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

*Engelli adaylar ile sağlık sorunu bulunan adaylar bu durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye bildirerek, kendilerinin özel bir sınav salonunda sınava alınmalarını talep edebilirler.

Başvuru

Adaylar başvuru süresinde öncelikle bir başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğüne giderek (lise son sınıfında okuyanlar için başvuru merkezi, kayıtlı oldukları lise müdürlüğüdür.) kişisel bilgilerini ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirmeleri ve daha sonra sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

YGS ve LYS Sınavları Hakkında Ayrıntılı Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Her sınav öncesinde adayların sınava veya yerleştirmeye ilişkin bilmesi ve yapması gereken durumları açıklamak ve bilgilendirmek amacı ile “SINAV KILAVUZU” ve “TERCİH KILAVUZU” hazırlanarak ÖSYM’nin resmi İnternet (http://www.osym.gov.tr/) sayfası üzerinden adaylara ve kamuoyuna duyurulmaktadır.

YGS ve LYS Sınavları Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

YGS ve LYS Sınavları Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

YGS net hesaplama sihirbazı indir

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Nedir?

Ortaöğretim kurumlarından mezun olan ya da mezun olacak öğrencilerin, Yükseköğretim Kurumlarına yerleştirilebilmeleri amacıyla, bilgilerinin ölçülerek puanlarına göre sıralamak üzere hazırlanan çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin, öğrenciler tarafından cevaplandırılması ve Merkezimizce değerlendirilmesi sonucunda puanların açıklanması ve yerleştirme aşamasını kapsayan sürece “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” denilmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olmak üzere iki aşamalı sınavlar bütününden oluşmaktadır.

YGS ve LYS sınavında başarılı olmak için nelere dikkat etmeli?

YGS ve LYS sınavında başarmak için nelere dikkat etmeli? İşte üniversite adayları için olmazsa olmaz altın kurallar...

• Sadece www.osym.gov.tr adresindeki bilgileri dikkate alınız.

• ÖSYM’nin İnternet adresinde yayınlanan duyuruları yakından takip ediniz.

• Sınav ve Tercih Kılavuzlarını dikkatlice okuyunuz.

• Sınav kurallarını öğreniniz ve bu kurallara uyunuz.

• Öncelikle, bir başvuru merkezine veya sınav koordinatörlüğüne başvurarak kişisel bilgileriniz ile sınav ve sınav merkezi tercihlerinizin yer aldığı aday başvuru formunuzu alınız.

• Daha sonra, sınav ücretinizi yatırarak sınav başvurunuzu tamamlayınız.

• Başvurunuzun tamamlandığından emin olunuz.

• Şifrenizi en yakın akrabalarınız dâhil hiç kimseyle kesinlikle paylaşmayınız.

2017 ÖSYS Kitap Ayıracı Yayımlandı mı?

2017- ÖSYS: Sınav Takvimi, Aday El Rehberi ve Kitap Ayıracı

2017 yılı sınav programı kapsamında; ÖSYS adayları için bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olan 2017 ÖSYS Sınav Takvimi, Aday El Rehberi ve Kitap Ayıracı çalışmalarına aşağıdaki bağlantılardan erişilebilir.

Sınava girecek adaylara başarılar dileriz.

2017 ÖSYS Sınav Takvimi

2017 ÖSYS Aday El Rehberi

2017 ÖSYS Kitap Ayıracı

YGS net hesaplama sihirbazı indir

Aralık 31st

ÖSYM’den ‘Geleceğiniz Geleceğimizdir. Haydi Üniversiteye!’ Kamu Spotu

ÖSYM, üniversite sınavlarına başvuru tarihleri yaklaşırken, Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Sancar'ın adaylara mesajlarını içeren bir bilgilendirme videosu hazırladı- Sancar:- "Benim hikayem üniversite sınavını kazanarak başladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ÖSYM, "kural ihlali" nedeniyle adayların sınavlarının geçersiz sayılmasının önüne geçmek için bilgilendirme amaçlı kısa bir animasyon filmi yaptı. ÖSYM, sınav görevlilerine yönelik de adayların binalara girişlerinde ve sınavda uymaları gereken kuralları hatırlatan, başka bir eğitim amaçlı film için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde, Ankara'ya gelen ve bir dizi ziyaret gerçekleştiren Aziz Sancar, üniversite sınavına hazırlanan adaylar için kamera karşısına geçti.

YGS-LYS'ye girecek adayların yapması gerekenler

Ücretlerini ÖSYS kılavuzunda belirtilen bankalardan birine yatırılması(adaylar kredi kartı ile de sınav ücretini ödeyebileceklerdir) gerekir. Hangi ilde sınava girmek istediklerine karar verdikten sonra, internet veya Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurular yapılabilir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2017 YGS) girecek adaylar için hazırladığı kamu spotunda başvuruların 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacağını bildirdi.

YGS-LYS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

YGS-LYS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

Aralık 29th

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs sonuçları açıklandı mı?

Öğrencilerin merakla beklediği Vakıflar Genel Müdürlüğü 2018 burs sonuçları açıklandı. VGM burs sonuç sorgulama ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs sonuçları açıklandı. VGM burs sonuç sorgulama ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz. VGM burs sonuçlarına E-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

VGM burs sonuçları açıklandı
Vakıflar Genel Müdürlüğü burs sonuçları hakkında şu bilgileri paylaştı:

ÖSYM'den adaylara sınav öncesi sıngle

ÖSYM, üniversite adaylarına özel "Sınava Doğru" adlı bir single hazırlattı. Adayları sınav öncesinde motive etmek üzere spot filmlerde kullanılacak.

Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2017 YGS) girecek adaylar için bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olan Kamu Spotuna aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

YGS Kamu Spotu

‘SINAVA DOĞRU’ ÖSYM Single

Aralık 28th

YGS ve LYS Sınav Sorularını Kaç Kişi Hazırlıyor?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav güvenliğinin tam olduğu ve ÖSYM'ye güvenin azalmadığı düşüncesinde. Bu yıl lise öğretmenlerinden de soru alındığını ve bu öğretmenlerin konuyu çevresine söylediği zaman komisyondan çıkarılacağını açıklayan Prof. Dr. Demir, yaklaşık 2 milyon adayın gireceği YGS ve LYS öncesi konuştu

Aralık 25th

KYK Burs sonuçları nereden sorgulanır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından eğitim yılı öncesinde alınan kredi/burs başvuruları kapsamında yapılan incelemeler sonucunda ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen üniversite öğrencilerine burs desteği verilmektedir. Bu burs desteğine ait sonuçlar ise Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından KYK'nın resmi internet sayfasında bulunan KYK Burs Sorgulama ekranından öğrenilebiliyor.

BURS VE KREDİ BAŞVURU SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

KYK Burs başvurusunda bulunan Üniversite öğrencileri, yukarıdaki linke tıklayarak KYK Burs Sorgulama ekranına ulaşabilirler. Bu ekranda sorgulama yapabilmek için sorgulama ekranına giriş yapılması gerekiyor. Sorgulama ekranına 2 farklı şekilde giriş yapılabilir.

1- Kredi No ile giriş yaparak,

Aralık 24th

KYK bursları ayın kaçında yatıyor?

<

KYK bursları üniversite öğrencilerinin bu günlerde en çok kulak kabarttığı iki kelime... KYK burslarının ne zaman açıklanacağı merak konusu olurken KYK burslarının ne zaman yatacağı kesinleşti. KYK bursları ne zaman yatacak? KYK bursları yattı mı? KYK bursları ne kadar zam aldı. İşte KYK bursları hakkında merak edilen her şey...

Çevrenizde bir üniversite öğrencisi veya üniversiteyi yeni kazanan birisi varsa KYK burslarını muhakkak duymuşsunuzdur. KYK bursları Kredi Yurtlar Kurumu'nun lisans öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerine verdiği belli miktarda paradır.

KYK BURSLARINA ZAM YAPILDI!

Aksu, 2002 yılında aylık 11 lira olan beslenme yardımının da 270 liradan, Ocak 2017'den itibaren 285 liraya çıkarıldığını açıkladı.